Tajná láska poetky Wallady, poslednej omejadskej princeznej

Autor: Lýdia Koňárová | 12.4.2011 o 8:12 | (upravené 12.4.2011 o 11:09) Karma článku: 3,59 | Prečítané:  619x

Významná moslimská poetka Wallada bint al-Mustakfi, arabsky ولادة بنت المستكفي sa narodí v roku 994 ako dcéra Mohameda III., posledného kalifa z Córdoby a kresťanskej otrokyne Amin´am. Obdivovatelia krásy sú vo vytržení z jej provokatívnych, priesvitných, zlatom vyšívaných šiat s ľúbostnými básňami, ako z háremu v Bagdade. Na verejnosť chodí s odhalenou tvárou, bez hidžábu. Strieda milencov. Ponúkne vzdelanie ženám bez rozdielu pôvodu, aj otrokyniam.

Wallada9.jpg

 

Posledná omejadská princezná a významná moslimská poetka Wallada bint al-Mustakfi, arabsky ولادة بنت المستكفي sa narodí v roku 994 ako prekrásna dcéra Mohameda III., posledného kalifa z Córdoby a kresťanskej otrokyne Amin´am.

 

Wallada22.jpg


Detstvo a mladosť prežíva v politických intrigách a občianskej vojne, pochovávajúcej Córdobsky kalifát. Otec si ukradne trón v roku 1024 vraždou kalifa Abd ar-Rahmána V. Politickí protivníci mu to spočítajú likvidáciou syna Mansúra al-Muzzu a po dvoch rokoch si v Uclés podajú aj jeho.

 

Wallada35.jpg

 

Nová emirka Wallada začne písať prvé stránky nezávislého kráľovstva taifas. Ponúkne palác vzdelávaniu dievčat a žien bez rozdielu pôvodu, z rodín šľachticov, chudobných, ba aj otrokyniam. Hlavnými vyučovacími predmetmi sú Poézia a Umenie lásky.

 

Wallada10.jpg

 

V roku 1027 otvorí Majaliss al Adab, prvý literárny salón v meste. Stretávajú sa v ňom intelektuáli, filozofi a umelci. Vyhlasuje súťaže poézie a ako jediná žena sa ich zúčastňuje.

 

Wallada16.jpg

 

Na svoju dobu city vyjadruje otvorene a odvážne:

 

Cuando caiga la tarde, espera mi visita,
pues veo que la noche es
quien mejor encubre los secretos;
siento un amor por ti,
que si los astros lo sintiesen
no brillaría el sol,
ni la luna saldría y las estrellas
no emprenderían su viaje nocturno.


Keď sa zvečerieva, čakám návštevu,

veď viem, že noc je

tá najlepšia skrýša tajomstiev

cítim lásku k tebe

ba aj hviezdy to cítia

slnko nesvieti

ani mesiac nevyšiel a hviezdy

sa nevydali na svoje nočné putovanie.

 

Wallada11.jpg


Častým návštevníkom je jej zbožňovateľ, slávny filozof, literát, psychológ, historik, právnik a teológ Abū Mohamed Alī ibn Ahmad ibn Saīd ibn azm, arabsky أبو محمد علي بن احمد بن سعيد بن حزم n(994 - 1065).

 

Wallada17.jpg

 

Hlásateľ myšlienok perzskej školy Záhirí a autor štyristo diel o logike, etike, dejinách, práve a teológii nie je len teoretický suchár. Zaľúbené verše Sobre el collar de la paloma, Na náhrdelníku holubice prezrádzajú, že neuteká ani pred láskou.

 

Wallada24.jpg

 

Obdivovatelia krásy, inteligencie, vzdelania a hrdosti ležia Wallade pri nohách. Sú vo vytržení z jej plavých vlasov, modrých očí, svetlej pleti a provokatívnych, priesvitných, zlatom vyšívaných šiat s ľúbostnými básňami, ako z háremu v Bagdade. Na verejnosť chodí s odhalenou tvárou, bez hidžábu.

Strieda milencov. Fundamentalistickí mulahovia na čele so slávnym Averoem ju idú roztrhať v zuboch a na každom kroku kritizujú jej zvrátené správanie.

 

Wallada29.jpg

 

Vášnivo sa zaľúbi do Abu al-Waleed Ahmad ibn Zajdúna al-Makhzumiho, أبو الوليد أحمد بن زيدون المخزومي (Córdoba 1003 – Sevilla 1071) básnika, obľúbeného v Córdobe a Seville, muža s veľkým politickým vplyvom, šľachtica zo starobylej dynastie Bani Makhzum, jednej z najstarších v Al-Andalus. Dedko Mohamed Al-Quaïssi vykonával funkciu kadiho (sudcu) a šéfa civilnej gardy mesta, tato bol slávny teológ.

 

Wallada2.jpg

 

On jej lásku opätuje, no je stúpencom konkurenčnej politickej dynastie Banu Jawhar, a tak sa schádzajú potajomky.

 

Wallada37.jpg

 

Z dodnes zachovaných deviatich básní je osem venovaných jemu. Päť ho štipľavo satiricky kritizuje, okrem iného aj pre mužských milencov. Tri nostalgicky smútia za príliš rýchlo skončenou láskou a túžia byť opäť s ním.

 

Wallada27.jpg

 

Žiarlivo zúria, plačú hlbokým sklamaním a vyčítajú mu neveru. Podľa jedných s čiernou otrokyňou, ktorú kúpila Wallada a darovala jej vzdelanie, podľa druhých s otrokom, čiernym ako eben. Tretia verzia tvrdí, že nevera s čiernym otrokom a otrokyňou bol v islamskej literatúre tých čias častý námet a neodolala mu ani Wallada, a teda neopisovala svoje pocity:

 

Sabes que soy la luna de los cielos

mas, para mi desgracia, has preferido a un oscuro planeta.


Vieš, že som mesiac na oblohe

ale, na moje zahanbenie, máš radšej tmavšiu planétu.

 

Wallada30.jpg

 

Ibn Zajdún odpovedá, že slobodu a nezávislosť si cení zo všetkého najviac. Už ju nikdy neuvidí.

Wallada sa vrhne do náručia jeho najväčšieho politického protivníka, vezíra ibn Abdúsa. Je do nej šialene zaľúbený a na ibn Zajdúna nevysloviteľne žiarli. Zhabe mu majetok a vyhlási na neho zatykač.

 

Zaberie to. Wallada sa k nemu presťahuje do paláca, no nikdy sa za neho nevydá. On stojí pri jej boku a ochraňuje ju pred politickými protivníkmi až do svojej smrti.

 

Wallada6.jpg

 

Ibn Zajdún utečie do Sevilly a hľadá ochranu u Abbada II. a jeho syna al-Mu'tamida. V exile píše verše o nenávratne stratenej láske a mladosti a nostalgicky spomína na rodnú Córdobu:

 

„Boh zoslal dážď nad opustené príbytky tých, ktorých milujeme. Utkal nad nimi pruhované, mnohofarebné rúcho z kvetov a nad nimi žiari jeden v tvare hviezdy.

Koľko dievčat ako obrázok priťahuje svojimi rúchami, ako tie kvety, keď život bol čerstvý a čas k našim službám ...

Aké šťastné boli tie dni, ktoré skončili; dni potešenia, keď sme žili s tými, ktorých vlasy voľne splývali na chrbát a biele ramená ...“

 

Wallada25.jpg

 

Wallada zomiera takmer storočná 26. júna 1091.

 

Jedna z jej najtalentovanejších žiačok, Mujo bint al –Tajjani, dcéra chudobného predavača fíg sa po jej smrti svojsky poďakuje za vzdelanie a šancu žiť na dvore. Začne písať o svojej učiteľke kruto satirické a zlomyseľne výsmešné pamflety.

 

Wallada20.jpg

 

Zakomplexovane si uvedomuje, že kvalitu originálu nikdy nedosiahne ?

Žiarlila na jej krásu a úspechy u mužov ?

Ako jej Wallada ublížila ?

 

Wallada18.jpg

 

Matilde Cabello sa pokúsi po tisíc rokoch o jej rehabilitáciu životopisom Wallada, La última luna (2005).

 

Wallada_basne.jpg


Foto: Córdoba

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?