Zo Smrtnej hory fúka na Trygve Gulbranssena

Autor: Lýdia Koňárová | 21.2.2011 o 8:21 | Karma článku: 8,85 | Prečítané:  2338x

Trygve Gulbranssen aj po vyše sedemdesiatich rokoch stále patrí medzi najväčšie svetové úspechy nórskej literatúry. Keď počas olympijských hier v Berlíne (1936) šéf propagandy Goebbels na recepcii pre tlač arogantne vyštekne: „Vodca má na nočnom stolíku len jedinú knihu – Večne spievajú lesy“, Trygve, opovrhujúci fašizmom, opustí miestnosť. Nemecký Kindler Literatur Lexikon mu to pomstychtivo vráti. Celé desaťročia ho charakterizuje ako "epigonenhaft und bedeutungslos“, nepôvodného a bezvýznamného.

Trygve27.jpg

 

Spisovateľ Trygve Emanuel Gulbranssen sa narodí v Kristianii, dnešnom Oslo 15. júna 1894 v rodine obchodníka s nehnuteľnosťami Christena.

 

Trygve5.jpg

 

Mama Alet, rodená Dahl, porodí okrem neho ešte päť detí, dvoch synov a tri dcéry. Trygve v detstve vidí zomierať brata aj sestru.

 

Finančná kríza roku 1899 otca finančne zlomí a z bankrotu sa už nikdy nepozviecha. Trygve pomáha rodine prežiť ako poskok – poslíček. Naučí sa nespoliehať na pomoc od nikoho, tak ako Dag, hrdina jeho kníh.

 

Trygve1.jpg

 

Hneď po skončení základnej školy v roku 1908 sa zamestná v Excelsior Limfabrik. V roku 1920 zakladá spolu s Haraldom Hansenom a Birger Ryder-Larsenom spoločnosť Tobakkcompaniet. Dovážajú cigary a cigarety, obchodujú s rúrami a vypracujú sa na najväčší veľkoobchod svojho druhu v krajine.

 

Trygve má konečne čas na svoju veľkú lásku, atletiku. Aktívne športuje, organizuje konferencie a s Nilsom Dahlom vymyslia trasu orientačného behu polostrovom Hurumlandet.

 

Trygve25.jpg

 

Od roku 1916 do 1930 je korešpondentom časopisu Idratsliv. Počas Letných olympijských hier v roku 1920 v Antverpách je svedkom legendárnej zlatej medaily v desaťboji Helge Lovlanda.

 

Na prvý sviatok vianočný roku 1921 publikuje v Aftenposten poviedku Prestebud av Bjorndals saga. Zopakuje si to dvanásť rokov neskôr, opäť pred Vianocami v Nationen poviedkou Da Gammel-Dag var blitt veik, Keď starý Dag bol slabý. A presne na deň o pätnásť rokov neskôr znovu v Atenposten poviedkou Den sorte port, Čierna brána.

 

Trygve31.jpg

 

Ako tridsaťštyriročný sa ožení s Lilly Haneborg z Oymarku v Ostfolde a o dva roky sa im narodí dcéra Ragna.

 

Po nociach s láskou zošíva ságovým brkom drobnučké miniatúry rodinných príbehov z krajov Akerhus a Ostfold juhovýchodného Nórska, ktoré im za dlhých zimných večerov rozprávala mama. Podrobnými opismi nálad ľudí, života na gazdovstve a borovicovo-brezových lesov s horskými bystrinami pripomína nórske legendy a rozprávky.

 

Trygve13.jpg

 

Iný autor by si nedovolil nasypať do diela toľko príbehov v obave, že čitateľa bude nudiť, no Trygve to úspešne riskne. Tajomstvo jeho mimoriadneho rozprávačského daru je nikdy nebyť zdĺhavo nudný a udržiavať čitateľa v napätí.

 

Prvý diel trilógie ponúkne viacerým vydavateľstvám pod názvom Manns Duty, Povinnosť muža, no nemajú záujem. V roku 1933, keď sa mu narodí syn Per, Aschehoug ju vydá pod názvom Og bakom synger skogene, Večne spievajú lesy.

 

Trygve33.jpg

 

Domáce kritiky sú pozitívne a vo Švédsku kniha láme rekordy v predaji. Do roka uzrie svetlo sveta diel druhý, Det blaser fra Dauingfjell, Zo Smrtnej hory fúka a do dvoch tretí, Ingen vei gar utenom, Niet inej cesty.

 

Rozprávkový medzinárodný úspech sa rúti ako jarná lavína dolu svahom. Trygve podpíše zmluvy s vydavateľmi v Dánsku, Fínsku, Holandsku, Anglicku, Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku (1935) a s americkým vydavateľom (1936). Podľahne aj Francúzsko (1938), Taliansko (1940), Španielsko (1947), krajiny východnej Európy, Afriky a Južnej Ameriky.

 

Trygve6.jpg

 

Trilógiu preložia do viac ako 30 svetových jazykov a pred rokom 1940 Trygve pevne sedí na štvrtom mieste najlepšie predávaných kníh sveta s dvanástimi miliónmi čitateľov.

 

Na Vianoce toho istého roku sa sťahuje na farmu Gulbranssenfamilien Hobol v Eidsbergu. Pomáha mu ju viesť agronóm, kuchár a chyžná zo Švajčiarska. Farme sa nedarí a on je úplne odkázaný na príjem z honorárov kníh.

 

Trygve35.jpg

 

KOKM, domáca bábková vláda zaňuchá jeho finančnú slabinu a počas celej vojny na neho vyvíja nátlak, aby sa prepožičal na oslavu nemeckej okupácie. No Trygve fašizmom opovrhuje.

 

Keď počas olympijských hier v Berlíne (1936) šéf propagandy Goebbels na recepcii pre tlač arogantne vyštekne: „Vodca má na nočnom stolíku len jedinú knihu – Večne spievajú lesy“, Trygve opustí miestnosť.

 

Trygve11.jpg

 

Nemecký Kindler Literatur Lexikon mu to pomstychtivo vráti. Celé desaťročia ho charakterizuje ako "epigonenhaft und bedeutungslos“, nepôvodného a bezvýznamného.

 

V povojnovom období sa do neho pustí aj domáca klika radikálnych perohryzov. Otrieska mu o hlavu podpísanie zmluvy s fašistickým vydavateľstvom Langen Müller a hysterické zbožňovanie knihy v Nemecku.

 

Trygve10.jpg

 

Pár kvázi kritikov mu dychom Smrtnej hory zničí meno na celé roky. Starý, hrdý Dag, ktorý si poradí za každých okolností a hneď ho len tak niekto a niečo nezlomí, je podľa nich ideálnym prototypom nemeckého Übermensch.

 

Pomáhať niekomu, byť humánny, milovať prírodu a cítiť pokoru pred Bohom ? V dobe vojny ? V dobe surovo dravého vykorisťovania ľudí, bezcitného plundrovania prírodných zdrojov a sebeckého presadzovania vlastných záujmov v mene nového zlatého teľaťa ZISK ?


Pch, ten Gulbranssen zaspal dobu tak o sto rokov ! Frčí ateistický a socialistický realizmus !

 

Trygve21.jpg

 

Tretím smrteľným hriechom je masový úspech diela. Celosvetové masy čitateľov sú ale neprevychovateľne sprostoduché !

 

V roku 1950 príde rakúska strana s návrhom sfilmovať dielo. Prvý diel má premiéru o deväť rokov, druhý v roku 1961 a obe sú rovnako úspešné ako knihy.

 

Trygve34.jpg

 

Vyčerpaný Trygve náhle zomiera 10. októbra 1962 ako šesťdesiatosemročný. O sedem dní sa s ním v kostole v Eidsbergu rozlúči veľa významných osobností.

 

Trygve15.jpg

 

Tore Hoel, autor autobiografie a obhajca Trygveho v deväťdesiatych rokoch 20. storočia filmy označí za karikatúru, ktorá sa len priživuje na slávnom mene trilógie a s pôvodným dielom má len málo spoločné a vyzve na medzinárodnú literárnu rehabilitáciu Gulbranssena, ktorý aj po vyše sedemdesiatich rokoch stále patrí medzi najväčšie svetové úspechy nórskej literatúry.

 

Trygve16.jpg

 

Humanistické myšlienky o pomáhaní chudobnejším a pokora k Matke Prírode pípajú zúfalo osamelé S.O.S. aj v dnešnej dobe.

 

Trygve36.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?