Zámok Villandry a záhony vášnivej lásky

Autor: Lýdia Koňárová | 8.10.2007 o 7:08 | Karma článku: 10,87 | Prečítané:  10766x

Čo je vlastne vo Villandry také výnimočné ? Oživuje spomienky na francúzsku renesančnú záhradu, spájajúcu geometrickú strohosť stredovekých kláštorných záhrad s kvetmi, fontánkami a altánkami záhrad talianskych. Voňali v nich ruže a zelenina z Ameriky, ktorú sa báli jesť a pestovali ju len na ozdobu.

Villandry33a.JPG

 

Zámok Villandry pribudol do rodiny veľkých renesančných zámkov na Loire ako posledný. V roku 1536 si ho postavil pre seba Jean le Breton, minister financií Františka Prvého popri stavbe kráľovského zámku Chambord. Aby mu to prešlo, stále tvrdil, že patrí kráľovi.

 

Villandry24a.JPG

 

Janko Bretónsky kvôli stavbe zrovnal zo zemou starú pevnosť z 12. storočia, v ktorej v roku 1189 podpísali mier z Colombiers (starý názov Villandry) anglický kráľ Henri II. Plantagenet a francúzsky Philippe Auguste. Francúzsko prehralo Normandiu, Bretónsko, Akvitániu, Poitou, Anjou, Maine a Touraine.

 

Villandry25a.JPG

 

Zostala z nej len opevnená veža, donjon. Je z nej skvelý výhľad na záhrady.

 

Villandry11a.JPG

 

Markízovi de Castellane, veľvyslancovi Ľudovíta XV a majiteľovi zámku od roku 1754 bolo smutno za rodným Provensálskom. Vyhodil okná a nahradil ich dverami rovno do záhrady, vymaľoval miestnosti na optimisticky terakotovo červeno a v jedálni zurčala mini fontána.

 

Villandry3.JPG

 

V 19. storočí záhrady zanikli. Nový anglický majiteľ mal radšej trávu. Chcel mať výhľad na anglický park.

 

Villandry23a.JPG

 

V roku 1906 si kaštieľ kúpil španielsky lekár Joachim Carvallo. Vzal si do hlavy, že oživí renesančné záhrady podľa archívnych nákresov. Natoľko ho to pohltilo, že opustil sľubnú vedeckú kariéru v tíme profesora Charlesa Richeta, a tak o 7 rokov nedostal Nobelovu cenu.

 

Zaujala ma vaňa jeho americkej manželky. Stojí v jej spálni za paravánom. Zvrchu bola celá cnostne zakrytá bambusovým krytom s dierkami na dolievanie horúcej vody. Vykúkať mohla len hlava.

 

Villandry4a.JPG

 

V jednej z komnát je maurský strop z15. storočia. V Európe existujú také len tri. Carvallo ho zachránil pred zničením, keď majiteľ zámku v Španielsku dostal chuť na niečo modernejšie. Kúpil ho a potom celý rok skladal z vyše tritisíc kúskov. To bolo puzzle !

 

Villandry21a.JPG

 

A vôbec, on rád zachraňoval. Aby zachránil chátrajúce stavby, ktorým hrozili hromadné demolácie, založil v roku 1924 spoločnosť „Historické budovy“ a požiadal štát o dotácie. Členovia, majitelia hradov a zámkov po prvý raz v histórii otvorili svoje dvere pre platených návštevníkov, aby získali aj ďalšie zdroje na ich financovanie.

 

Villandry27a.JPG

 

Čo je vlastne vo Villandry také výnimočné ?

 

Villandry28a.JPG

 

Oživujú spomienky na francúzsku renesančnú záhradu 16. storočia, opísanú v knihách architekta Jacquesa Androueta du Cerceau, spájajúcu geometrickú strohosť stredovekých kláštorných záhrad s kvetmi, fontánkami a altánkami záhrad talianskych. Voňali v nich ruže a zelenina z Ameriky, ktorú sa báli jesť a pestovali ju len na ozdobu.

 

Villandry14a.JPG

 

Stredoveké kláštorné záhrady z okrasných kvetov povoľovali len ruže. Všetko ostatné muselo prinášať len úžitok. Zelenina, ovocie, bylinky a ovocné stromy. Aby sa čo najviac využil každý kúsok pôdy, boli vysadené do geometricky presných hriadok.

 

Tu ich nájdeme farebne zladené a ozdobne povysádzané do ornamentálnych obrazov. Kto by však odolal pokušeniu nemať tam aj iné kvety ?

 

Villandry.35a.JPG

 

O záhrady v rozlohe 4 ha sa celoročne stará 9 záhradníkov. Vysadia 85 tisíc priesad zeleniny a 125 tisíc priesad kvetov, z toho polovicu si dopestujú. Zloženie hriadok menia každé tri roky. Zeleninu, kvety a bylinky vysádzajú dvakrát ročne. Jarné od marca do júna a letné od júna do novembra.

 

Kvety zdobia zámocké izby a džemy a prírodné bylinkové esencie a toaletné vody si môžete kúpiť v malom zámockom obchodíku. Mne sa páčila najviac tie osviežujúce. Verbenová a grepovo citrónová.

 

Villandry30a.JPG

 

Prvá záhrada je ozdobná. Jej prvé štyri štvorcové hriadky symbolizujú lásku. To je ale prekvapenie ! Nie sme náhodou vo Francúzsku ?

Villandry13a.JPG

 

Nežná láska spája naše srdcia teplými ružovými plamienkami lásky.

Vášnivá láska rozbíja naše srdcia rozžeravené do purpurova na márne kúsky.

Sklamaná láska sa skrýva za ružovými vejármi nestálych neverných žien.

 

Tragická láska je ako ostrie dýky a meča, ktorými sa v súbojoch prelieva tmavočervená krv sokov v láske.

 

Villandry22a.JPG

 

Na ďalších troch hriadkach je biela ľalia, francúzsky kráľovský znak pre žezlo medzi tromi krížmi. Maltézskym, Languedockým a Baskickým.

 

Villandry30a.JPG

 

Ďalšie štyri sú venované hudbe. Zabrnkajme svojej milovanej / milovanému na lýru a harfu pri dvojramennom svietniku, osvetľujúcom partitúru.

 

Villandry31a.JPG

 

Pýche zámku, zeleninovým záhradám patrí 9 záhonov. Mňa najviac očarili nežné bielomodré a sýtopurpurové strapaté hlávky ozdobných malých kapustičiek s poetickým názvami Biely štít a Purpurová holubica. Okrem nich pestujú aj ďalšie tri farebné odtiene. Red Bor, Lectro a Norma.

 

Villandry32a.JPG

 

Svieža zeleninová vôňa sa šíri záhradami hneď zrána. Ach, a tie pestré farebné kontrasty !

 

Drobné žlté, zelené, červené, štipľavé i sladké papričky, čierna reďkovka, červené okrúhle, podlhovasté i strapcové paradajky, žlté a zelené tekvičky, oranžové dyne, tmavozelený zeler a kučeravý kel, fialové baklažány, ružové begónie, hnedé hrušky a červená cvikľa.

 

Nenájdete tam však zemiaky. Prečo ? No predsa ešte trčali v Amerike.

 

Villandry8a.JPG

 

V bylinkových záhradách za parkom a jazierkom v tvare zrkadla Ľudovíta XIV. rastie bazalka, šalvia, fenykel, rozmarín, 7 druhov mäty, cesnak, cibuľa a tymián.

 

Villandry26a.JPG

 

Sedím na zábradlí pri voňavých ružiach, hompáľam nohami a usmievam sa pri predstave, ako im kráľ Miroslav brnká na gitarovej lutne a neúnavne vyspevuje: Rozvíjej se, poupátko ...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?