reklama

Maurský palác Aljafería a záhrada kráľovnej Izabely

Palác Aljafería je zapísaný v zozname UNESCO ako jedinečná ukážka architektúry z obdobia taifas v Španielsku. V tejto podobe sa to podarilo len trom stavbám. Okrem neho ešte kalifovej mešite v Cordóbe a Alhambre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Palác Aljafería (arabsky قصر الجعفرية), je zapísaný v zozname UNESCO ako jedinečná ukážka architektúry z obdobia taifas v Španielsku.

V tejto podobe sa to podarilo len trom stavbám. Okrem neho ešte kalifovej mešite v Cordóbe z 9. storočia a Alhambre zo 14. storočia.


Obrázok blogu

Al – Jazar zo Zaragozy spomína meno jej architekta, otroka Al-Halifa Zuhaja.

Obrázok blogu

Ibn Idari meno toho, kto ju rozkázal postaviť - Abú Ja'far Ahmad ibn Sulajmán al-Muktadir Billáh, druhý kráľ dynastie Banu Hud.

Obrázok blogu

Pochádzala z Jemenu a hrdo odvodzovala svoj pôvod až od biblického proroka Huda.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Obsadila Zaragozu v roku 1039 a po porážke dynastie Banu Tujibi ovládla strategické trhy iberského polostrova a údolie rieky Ebro do roku 1146.


Obrázok blogu

Jej vládcovia, Ahmad I. al-Muktadir, Jusuf al-Mutamin, Al-Mustain II. a Ahmad ibn Jusuf milovali a podporovali umenie a kultúru.


Obrázok blogu

Ten prvý sa vo svojich veršoch rozplýva nad Palácom potešenia a Zlatou sálou:

"O, Kasr al-Surur ! Ó, Majlis al-Dahab !

Vďaka vám som na vrchole svojich túžob.

A aj keď by moje kráľovstvo neskrývalo v sebe niečo iné,

vy ste všetko, čo by som mohol chcieť."


Obrázok blogu

Stavba trvala takmer dvadsať rokov (1065 – 1081).

Obrázok blogu

Jej štvorcový pôdorys s rohovými poloblúkovými vežami je kópiou prastarých omejadských púštnych palácov Sýrie a Jordánska z prvej polovice ôsmeho storočia (Kasr al-Hajr al-Sharki, Msatta, Jirbat al Mafjar a Ujajdir).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Najstaršia časť, päťposchodová Veža Trubadúrov z 9. storočia, pamätá na časy vlády prvého emira z Cordóby, Muhamada Alankara Prvého.


Jej hrubizné dvojmetrové múriská s úzkymi strielňami skrývajú vo svojich hlbinách studňu.


Obrázok blogu

Dnu sa vliezalo rovno na prvé poschodie s kúpeľmi a šiestimi miestnosťami, oddelenými oblúkovými krížovými piliermi, cez maličkú bránu po rebríku, ktorý v čase prepadu vytiahli.


Do sveta opery ju uviedol Guiseppe Verdi v roku 1853, inšpirujúc sa romantickou drámou Antonia Garciu Gutierreza spred 17 rokov.


Obrázok blogu

Záhradu kráľovnej Izabely s maličkou fontánou, zelené patio s pomarančovníkmi v strede paláca, lemované salónmi princov a bežnými obytnými miestnosťami, zdobia prekrásne bielo čipkované stĺpy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Vzácna ukážka záhrady zo 14. storočia nesie meno svätej Izabely Aragónskej, kráľovnej Portugalska.

Obrázok blogu


Vnučka Jolandy Uhorskej a dcéra Pedra III. Veľkého, kráľa Aragónie a Sicílie, sa v paláci narodila v roku 1271. Ako jedenásťročnú ju vydali za dvadsaťjedenročného Denisa I., šiesteho kráľa Portugalska.

Obrázok blogu

Najdôležitejšie miestnosti sa nachádzajú v severnej časti paláca. Trónny salón, Zlatý salón a unikátna osemuholníková maličká súkromná mešita s mihrabom, orientovaným na Mekku.


Obrázok blogu


Vstup do Zlatej sály je skutočne majestátny. Snehobielo čipkované, viacnásobne lomené výklenky sa vznášajú na piatich štíhlych, dvojitých mramorových stĺpoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Červené, modré a zlaté geometrické a rastlinné ozdobné motívy (listy viniča, strapce hrozna, lietajúci draci a fantastickí vtáci) z 11. storočia prepletajú súry z Koránu a dva nápisy: "Toto financoval Ahmad al-Muktadir Billáh."

Obrázok blogu

Z tvorstva tohto sveta zachycujú len tie okrídlené - holubicu a bažanta. Orámované bielou mramorovou dlažbou a bohatým alabastrovým riasnením stĺpov vytvárajú dojem majestátnosti a bohatstva.

Po dobytí Zaragozy v roku 1118 Alfonzom I. Aragónskym, prezývaným Bojachtivý, sa palác stal sídlom kresťanských kráľov.


Obrázok blogu

V roku 1336 Peter IV. rozkázal architektom Jucefovi a Mohamatovi Bellitovi postaviť kostol svätého Martina a zväčšiť ceremoniálne miestnosti paláca pre hostí, odchádzajúcich v procesii na okázalé korunovačné slávnosti v katedrále Spasiteľa v Zaragoze. Vyfasoval za to prezývku Ceremoniálny.

Martina I. Aragónskeho (1399 - 1410) pripomína tehlový mudejársky portál medzi jednotlivými nádvoriami.

Obrázok blogu

Katolícki králi Ferdinand a Izabela (1488 – 1495) rozšírili palác o druhé poschodie. Na momumentálnom schodisku architektov Faraiga a Mahoma de Gali s renesančným dreveným stropom šantí slnečné svetlo, dopadajúce z patia cez goticko mudejárske vitráže.

Obrázok blogu

Vchod do kráľovských komnát zdobia erby kráľovstiev Kastílie, Aragónie, Leónu, Sicílie a Granady, podopierané dvomi levmi.

Obrázok blogu


Na kráľovskú audienciu sa čakalo v troch malých miestnostiach, zdobených štvorcovými a osemuholníkovými fajansovými dlaždičkami z hrnčiarskej dielne Muel pri Zaragoze, prezývaných "sálami, v ktorých sa nedá stratiť."

Obrázok blogu


Do Trónnej sály pribudol veľkolepo nádherný, trojdielny maľovaný strop, zdobený zlatom, dlhý dvadsať a široký osem metrov, majstrovská ukážka aragónskych mudejárskych tesárov.

Vytvára osemcípe hviezdy, lemované píniovými šiškami, symbolizujúcimi úrodnosť a nesmrteľnosť.

Obrázok blogu


Heraldické motívy katolíckych kráľov, jarmo, šípy, gordický uzol a heslo Tanto monta (Je to rovnaké) prezrádzajú inšpiráciu Alexandrom Veľkým (na rozmotanie uzla je jedno, či ho rozotnem alebo rozmotám).

Obrázok blogu


Sálu po obvode lemuje vlys s gotickým nápisom, sršiaci skromnosťou:

"Ferdinandus, Hispaniarum, Siciliae, Corsicae, Balearumque rex, principum optimus, prudens, strenuus, pius, constans, iustus, felix, et Helisabeth regina, religione et animi magnitudine supra mulierem, insigni coniuges, auxiliante Christo, victoriosissimi, post liberatam a mauris Bethycam, pulso veteri feroque hoste, hoc opus construendum curarunt, anno salutis MCCCCLXXXXII."

"Ferdinand, kráľ Španielska, Sicílie, Korziky a Baleár, najlepší zo všetkých princov, múdry, statný, bezúhonný, vytrvalý, spravodlivý, šťastný a Izabela, kráľovná, najlepšia zo všetkých žien pre svoju nábožnosť a veľkosť ducha, vynikajúci víťazný pár vďaka Kristovej pomoci, po oslobodení Andalúzie od Maurov, vyhnaní dávnych a krutých nepriateľov, prikázali vybudovať túto stavbu v roku Pána 1492."

Obrázok blogu

V 1486 sa nad palácom zatiahli diabolské mraky. V budovách okolo chrámu svätého Martina sa na kráľov príkaz, napriek pápežovmu nesúhlasu, usídlil na tristoročie španielsky Tribunál svätej Inkvizície, najkrvavejší z celej Európy.

Pomstil vyše poltisícročné kruté utrpenie páchaním utrpenia nového.

Kým predtým v mene islamu zotročovali a zabíjali kresťanov, teraz kráľ na upevnenie svojej moci zneužil kresťanstvo. Pod hrozbou smrti habal majetok moslimov a rušil židovské úžernícke dlhy.

Vežu Trubadúrov zmenili na basu. Zostala ňou až do 18. storočia.

Obrázok blogu

Za vlády Filipa II. Španielskeho ju v roku 1593 zmenil na vojenskú pevnosť s renesančnou dvadsať metrov hlbokou vodnou priekopou, dvomi padacími mostami a štyrmi päťuholníkovými bastiónmi vojenský inžinier Tiburcio Spannocchi zo Sieny.


Obrázok blogu

Za vlády Karola III. pribudli ubytovne pre vojakov a veliteľov, v roku 1862 štyri neogotické veže.

Obrázok blogu



Keď v roku 1865 upozornil Mariano Nougués Secall na historickú hodnotu paláca, kráľovná Izabela II. pridelila fondy na jeho obnovu. No nebolo ju možné realizovať, pretože patril Ministerstvu vojny.


Obrázok blogu

Reštauračné práce konečne začali v roku 1947 a skončili v roku 1998.


Obrázok blogu

Od roku 1985 v ňom sídli Aragónsky parlament.

Obrázok blogu
Lýdia Koňárová

Lýdia Koňárová

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  2x

ochranca prírody a pamiatok Zoznam autorových rubrík:  ChansonsBretónskoCapriKorzikaNormandiaNórskoParisPradoPro veritate cum caritateSardíniaSicíliaŠkótskoŠpanielskoTalianskoThassosWienZámky na LoirePêle-mêle

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu