Tajná láska poetky Wallady, poslednej omejadskej princeznej

Autor: Lýdia Koňárová | 12.4.2011 o 8:12 | (upravené 12.4.2011 o 11:09) Karma článku: 3,59 | Prečítané:  683x

Významná moslimská poetka Wallada bint al-Mustakfi, arabsky ولادة بنت المستكفي sa narodí v roku 994 ako dcéra Mohameda III., posledného kalifa z Córdoby a kresťanskej otrokyne Amin´am. Obdivovatelia krásy sú vo vytržení z jej provokatívnych, priesvitných, zlatom vyšívaných šiat s ľúbostnými básňami, ako z háremu v Bagdade. Na verejnosť chodí s odhalenou tvárou, bez hidžábu. Strieda milencov. Ponúkne vzdelanie ženám bez rozdielu pôvodu, aj otrokyniam.

Wallada9.jpg

 

Posledná omejadská princezná a významná moslimská poetka Wallada bint al-Mustakfi, arabsky ولادة بنت المستكفي sa narodí v roku 994 ako prekrásna dcéra Mohameda III., posledného kalifa z Córdoby a kresťanskej otrokyne Amin´am.

 

Wallada22.jpg


Detstvo a mladosť prežíva v politických intrigách a občianskej vojne, pochovávajúcej Córdobsky kalifát. Otec si ukradne trón v roku 1024 vraždou kalifa Abd ar-Rahmána V. Politickí protivníci mu to spočítajú likvidáciou syna Mansúra al-Muzzu a po dvoch rokoch si v Uclés podajú aj jeho.

 

Wallada35.jpg

 

Nová emirka Wallada začne písať prvé stránky nezávislého kráľovstva taifas. Ponúkne palác vzdelávaniu dievčat a žien bez rozdielu pôvodu, z rodín šľachticov, chudobných, ba aj otrokyniam. Hlavnými vyučovacími predmetmi sú Poézia a Umenie lásky.

 

Wallada10.jpg

 

V roku 1027 otvorí Majaliss al Adab, prvý literárny salón v meste. Stretávajú sa v ňom intelektuáli, filozofi a umelci. Vyhlasuje súťaže poézie a ako jediná žena sa ich zúčastňuje.

 

Wallada16.jpg

 

Na svoju dobu city vyjadruje otvorene a odvážne:

 

Cuando caiga la tarde, espera mi visita,
pues veo que la noche es
quien mejor encubre los secretos;
siento un amor por ti,
que si los astros lo sintiesen
no brillaría el sol,
ni la luna saldría y las estrellas
no emprenderían su viaje nocturno.


Keď sa zvečerieva, čakám návštevu,

veď viem, že noc je

tá najlepšia skrýša tajomstiev

cítim lásku k tebe

ba aj hviezdy to cítia

slnko nesvieti

ani mesiac nevyšiel a hviezdy

sa nevydali na svoje nočné putovanie.

 

Wallada11.jpg


Častým návštevníkom je jej zbožňovateľ, slávny filozof, literát, psychológ, historik, právnik a teológ Abū Mohamed Alī ibn Ahmad ibn Saīd ibn azm, arabsky أبو محمد علي بن احمد بن سعيد بن حزم n(994 - 1065).

 

Wallada17.jpg

 

Hlásateľ myšlienok perzskej školy Záhirí a autor štyristo diel o logike, etike, dejinách, práve a teológii nie je len teoretický suchár. Zaľúbené verše Sobre el collar de la paloma, Na náhrdelníku holubice prezrádzajú, že neuteká ani pred láskou.

 

Wallada24.jpg

 

Obdivovatelia krásy, inteligencie, vzdelania a hrdosti ležia Wallade pri nohách. Sú vo vytržení z jej plavých vlasov, modrých očí, svetlej pleti a provokatívnych, priesvitných, zlatom vyšívaných šiat s ľúbostnými básňami, ako z háremu v Bagdade. Na verejnosť chodí s odhalenou tvárou, bez hidžábu.

Strieda milencov. Fundamentalistickí mulahovia na čele so slávnym Averoem ju idú roztrhať v zuboch a na každom kroku kritizujú jej zvrátené správanie.

 

Wallada29.jpg

 

Vášnivo sa zaľúbi do Abu al-Waleed Ahmad ibn Zajdúna al-Makhzumiho, أبو الوليد أحمد بن زيدون المخزومي (Córdoba 1003 – Sevilla 1071) básnika, obľúbeného v Córdobe a Seville, muža s veľkým politickým vplyvom, šľachtica zo starobylej dynastie Bani Makhzum, jednej z najstarších v Al-Andalus. Dedko Mohamed Al-Quaïssi vykonával funkciu kadiho (sudcu) a šéfa civilnej gardy mesta, tato bol slávny teológ.

 

Wallada2.jpg

 

On jej lásku opätuje, no je stúpencom konkurenčnej politickej dynastie Banu Jawhar, a tak sa schádzajú potajomky.

 

Wallada37.jpg

 

Z dodnes zachovaných deviatich básní je osem venovaných jemu. Päť ho štipľavo satiricky kritizuje, okrem iného aj pre mužských milencov. Tri nostalgicky smútia za príliš rýchlo skončenou láskou a túžia byť opäť s ním.

 

Wallada27.jpg

 

Žiarlivo zúria, plačú hlbokým sklamaním a vyčítajú mu neveru. Podľa jedných s čiernou otrokyňou, ktorú kúpila Wallada a darovala jej vzdelanie, podľa druhých s otrokom, čiernym ako eben. Tretia verzia tvrdí, že nevera s čiernym otrokom a otrokyňou bol v islamskej literatúre tých čias častý námet a neodolala mu ani Wallada, a teda neopisovala svoje pocity:

 

Sabes que soy la luna de los cielos

mas, para mi desgracia, has preferido a un oscuro planeta.


Vieš, že som mesiac na oblohe

ale, na moje zahanbenie, máš radšej tmavšiu planétu.

 

Wallada30.jpg

 

Ibn Zajdún odpovedá, že slobodu a nezávislosť si cení zo všetkého najviac. Už ju nikdy neuvidí.

Wallada sa vrhne do náručia jeho najväčšieho politického protivníka, vezíra ibn Abdúsa. Je do nej šialene zaľúbený a na ibn Zajdúna nevysloviteľne žiarli. Zhabe mu majetok a vyhlási na neho zatykač.

 

Zaberie to. Wallada sa k nemu presťahuje do paláca, no nikdy sa za neho nevydá. On stojí pri jej boku a ochraňuje ju pred politickými protivníkmi až do svojej smrti.

 

Wallada6.jpg

 

Ibn Zajdún utečie do Sevilly a hľadá ochranu u Abbada II. a jeho syna al-Mu'tamida. V exile píše verše o nenávratne stratenej láske a mladosti a nostalgicky spomína na rodnú Córdobu:

 

„Boh zoslal dážď nad opustené príbytky tých, ktorých milujeme. Utkal nad nimi pruhované, mnohofarebné rúcho z kvetov a nad nimi žiari jeden v tvare hviezdy.

Koľko dievčat ako obrázok priťahuje svojimi rúchami, ako tie kvety, keď život bol čerstvý a čas k našim službám ...

Aké šťastné boli tie dni, ktoré skončili; dni potešenia, keď sme žili s tými, ktorých vlasy voľne splývali na chrbát a biele ramená ...“

 

Wallada25.jpg

 

Wallada zomiera takmer storočná 26. júna 1091.

 

Jedna z jej najtalentovanejších žiačok, Mujo bint al –Tajjani, dcéra chudobného predavača fíg sa po jej smrti svojsky poďakuje za vzdelanie a šancu žiť na dvore. Začne písať o svojej učiteľke kruto satirické a zlomyseľne výsmešné pamflety.

 

Wallada20.jpg

 

Zakomplexovane si uvedomuje, že kvalitu originálu nikdy nedosiahne ?

Žiarlila na jej krásu a úspechy u mužov ?

Ako jej Wallada ublížila ?

 

Wallada18.jpg

 

Matilde Cabello sa pokúsi po tisíc rokoch o jej rehabilitáciu životopisom Wallada, La última luna (2005).

 

Wallada_basne.jpg


Foto: Córdoba

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?