Zo Smrtnej hory fúka na Trygve Gulbranssena

Autor: Lýdia Koňárová | 21.2.2011 o 8:21 | Karma článku: 8,85 | Prečítané:  2501x

Trygve Gulbranssen aj po vyše sedemdesiatich rokoch stále patrí medzi najväčšie svetové úspechy nórskej literatúry. Keď počas olympijských hier v Berlíne (1936) šéf propagandy Goebbels na recepcii pre tlač arogantne vyštekne: „Vodca má na nočnom stolíku len jedinú knihu – Večne spievajú lesy“, Trygve, opovrhujúci fašizmom, opustí miestnosť. Nemecký Kindler Literatur Lexikon mu to pomstychtivo vráti. Celé desaťročia ho charakterizuje ako "epigonenhaft und bedeutungslos“, nepôvodného a bezvýznamného.

Trygve27.jpg

 

Spisovateľ Trygve Emanuel Gulbranssen sa narodí v Kristianii, dnešnom Oslo 15. júna 1894 v rodine obchodníka s nehnuteľnosťami Christena.

 

Trygve5.jpg

 

Mama Alet, rodená Dahl, porodí okrem neho ešte päť detí, dvoch synov a tri dcéry. Trygve v detstve vidí zomierať brata aj sestru.

 

Finančná kríza roku 1899 otca finančne zlomí a z bankrotu sa už nikdy nepozviecha. Trygve pomáha rodine prežiť ako poskok – poslíček. Naučí sa nespoliehať na pomoc od nikoho, tak ako Dag, hrdina jeho kníh.

 

Trygve1.jpg

 

Hneď po skončení základnej školy v roku 1908 sa zamestná v Excelsior Limfabrik. V roku 1920 zakladá spolu s Haraldom Hansenom a Birger Ryder-Larsenom spoločnosť Tobakkcompaniet. Dovážajú cigary a cigarety, obchodujú s rúrami a vypracujú sa na najväčší veľkoobchod svojho druhu v krajine.

 

Trygve má konečne čas na svoju veľkú lásku, atletiku. Aktívne športuje, organizuje konferencie a s Nilsom Dahlom vymyslia trasu orientačného behu polostrovom Hurumlandet.

 

Trygve25.jpg

 

Od roku 1916 do 1930 je korešpondentom časopisu Idratsliv. Počas Letných olympijských hier v roku 1920 v Antverpách je svedkom legendárnej zlatej medaily v desaťboji Helge Lovlanda.

 

Na prvý sviatok vianočný roku 1921 publikuje v Aftenposten poviedku Prestebud av Bjorndals saga. Zopakuje si to dvanásť rokov neskôr, opäť pred Vianocami v Nationen poviedkou Da Gammel-Dag var blitt veik, Keď starý Dag bol slabý. A presne na deň o pätnásť rokov neskôr znovu v Atenposten poviedkou Den sorte port, Čierna brána.

 

Trygve31.jpg

 

Ako tridsaťštyriročný sa ožení s Lilly Haneborg z Oymarku v Ostfolde a o dva roky sa im narodí dcéra Ragna.

 

Po nociach s láskou zošíva ságovým brkom drobnučké miniatúry rodinných príbehov z krajov Akerhus a Ostfold juhovýchodného Nórska, ktoré im za dlhých zimných večerov rozprávala mama. Podrobnými opismi nálad ľudí, života na gazdovstve a borovicovo-brezových lesov s horskými bystrinami pripomína nórske legendy a rozprávky.

 

Trygve13.jpg

 

Iný autor by si nedovolil nasypať do diela toľko príbehov v obave, že čitateľa bude nudiť, no Trygve to úspešne riskne. Tajomstvo jeho mimoriadneho rozprávačského daru je nikdy nebyť zdĺhavo nudný a udržiavať čitateľa v napätí.

 

Prvý diel trilógie ponúkne viacerým vydavateľstvám pod názvom Manns Duty, Povinnosť muža, no nemajú záujem. V roku 1933, keď sa mu narodí syn Per, Aschehoug ju vydá pod názvom Og bakom synger skogene, Večne spievajú lesy.

 

Trygve33.jpg

 

Domáce kritiky sú pozitívne a vo Švédsku kniha láme rekordy v predaji. Do roka uzrie svetlo sveta diel druhý, Det blaser fra Dauingfjell, Zo Smrtnej hory fúka a do dvoch tretí, Ingen vei gar utenom, Niet inej cesty.

 

Rozprávkový medzinárodný úspech sa rúti ako jarná lavína dolu svahom. Trygve podpíše zmluvy s vydavateľmi v Dánsku, Fínsku, Holandsku, Anglicku, Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku (1935) a s americkým vydavateľom (1936). Podľahne aj Francúzsko (1938), Taliansko (1940), Španielsko (1947), krajiny východnej Európy, Afriky a Južnej Ameriky.

 

Trygve6.jpg

 

Trilógiu preložia do viac ako 30 svetových jazykov a pred rokom 1940 Trygve pevne sedí na štvrtom mieste najlepšie predávaných kníh sveta s dvanástimi miliónmi čitateľov.

 

Na Vianoce toho istého roku sa sťahuje na farmu Gulbranssenfamilien Hobol v Eidsbergu. Pomáha mu ju viesť agronóm, kuchár a chyžná zo Švajčiarska. Farme sa nedarí a on je úplne odkázaný na príjem z honorárov kníh.

 

Trygve35.jpg

 

KOKM, domáca bábková vláda zaňuchá jeho finančnú slabinu a počas celej vojny na neho vyvíja nátlak, aby sa prepožičal na oslavu nemeckej okupácie. No Trygve fašizmom opovrhuje.

 

Keď počas olympijských hier v Berlíne (1936) šéf propagandy Goebbels na recepcii pre tlač arogantne vyštekne: „Vodca má na nočnom stolíku len jedinú knihu – Večne spievajú lesy“, Trygve opustí miestnosť.

 

Trygve11.jpg

 

Nemecký Kindler Literatur Lexikon mu to pomstychtivo vráti. Celé desaťročia ho charakterizuje ako "epigonenhaft und bedeutungslos“, nepôvodného a bezvýznamného.

 

V povojnovom období sa do neho pustí aj domáca klika radikálnych perohryzov. Otrieska mu o hlavu podpísanie zmluvy s fašistickým vydavateľstvom Langen Müller a hysterické zbožňovanie knihy v Nemecku.

 

Trygve10.jpg

 

Pár kvázi kritikov mu dychom Smrtnej hory zničí meno na celé roky. Starý, hrdý Dag, ktorý si poradí za každých okolností a hneď ho len tak niekto a niečo nezlomí, je podľa nich ideálnym prototypom nemeckého Übermensch.

 

Pomáhať niekomu, byť humánny, milovať prírodu a cítiť pokoru pred Bohom ? V dobe vojny ? V dobe surovo dravého vykorisťovania ľudí, bezcitného plundrovania prírodných zdrojov a sebeckého presadzovania vlastných záujmov v mene nového zlatého teľaťa ZISK ?


Pch, ten Gulbranssen zaspal dobu tak o sto rokov ! Frčí ateistický a socialistický realizmus !

 

Trygve21.jpg

 

Tretím smrteľným hriechom je masový úspech diela. Celosvetové masy čitateľov sú ale neprevychovateľne sprostoduché !

 

V roku 1950 príde rakúska strana s návrhom sfilmovať dielo. Prvý diel má premiéru o deväť rokov, druhý v roku 1961 a obe sú rovnako úspešné ako knihy.

 

Trygve34.jpg

 

Vyčerpaný Trygve náhle zomiera 10. októbra 1962 ako šesťdesiatosemročný. O sedem dní sa s ním v kostole v Eidsbergu rozlúči veľa významných osobností.

 

Trygve15.jpg

 

Tore Hoel, autor autobiografie a obhajca Trygveho v deväťdesiatych rokoch 20. storočia filmy označí za karikatúru, ktorá sa len priživuje na slávnom mene trilógie a s pôvodným dielom má len málo spoločné a vyzve na medzinárodnú literárnu rehabilitáciu Gulbranssena, ktorý aj po vyše sedemdesiatich rokoch stále patrí medzi najväčšie svetové úspechy nórskej literatúry.

 

Trygve16.jpg

 

Humanistické myšlienky o pomáhaní chudobnejším a pokora k Matke Prírode pípajú zúfalo osamelé S.O.S. aj v dnešnej dobe.

 

Trygve36.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?